Merkezimizin kuruluş amacı; kişilerin hayatlarında yaşadığı rahatsızlıkları ve hastalıkları tedavi etmektir. Bunu yaparken kişilerin sosyal yaşamlarını da desteklemektir.

title

Olumlu zihinler olumlu yaşamlar üretir. -Joyce Meyer
Title Image

Neden Psikoloğa Gitmeliyiz?

Home  /  Makaleler  /  Neden Psikoloğa Gitmeliyiz?

Günümüzde psikoloğa gitmek nasıl karşılanıyor? Kimler psikoloğa başvuruyor?

Bu soruların cevabını bulmak için ilk olarak kendimize sormalıyız. Ben sordum ve cevabım şu oldu farkındalığım var, halledemiyorum bilinçaltımda var olan yanlış öğrenmelerimi tek başıma değiştiremiyorum. Bunu yapabilecek bir psikoloğa veya terapiste ihtiyacım var. Bu benim yanıtım olurdu. Ya başkalarının yanıtı ne olurdu diye düşündüğümde;

 • Kendimi kötü hissediyorum
 • Ölüm ve ayrılık sonrası
 • Mutsuzum
 • Eşimle anlaşamıyorum
 • Çocuklarımla sorun yaşıyorum
 • İnsanlarla iletişim kuramıyorum
 • Patronumla sıkıntı yaşıyorum
 • Annem-babam hayatıma çok karışıyor
 • Sürekli uç duygularda yaşıyorum
 • Kendimi ifade edemiyorum
 • Ellerimi çok yıkıyorum
 • Uçağa binmekten korkuyorum
 • Fobilerim var
 • Sınav kaygım var, vs.

Bunun gibi binlerce sorun sıralayabilirim. Bunun gibi sorunlar yaşamak benim hayatımı çok zorlaştırıyor diyenler başvurmalılar. Hayatımız tıkandığında ve devam edemediğimizi düşündüğümüzde başvurmalıyız. Bizlere gelmekten korkuyorlar dışardan görünürse diğer insanlar onun için ne düşünürler diye. O zaman aklıma psikolog olarak şu soru geliyor kim sizden daha önemli olabilir ki.

-Siz varsanız onlar var siz yoksanız onların anlamı da kayboluyor. Sen mutluysan etrafındakiler mutlu siz değilseniz etrafınız da mutsuz.

Etrafı mutlu etmeye çalışırken kendinizi unutursanız eğer bir süre sonra bir bakmışsınız ki kendinizi yok saymaya başlamışsınız. İşte tam bu noktada yardıma ihtiyacınız vardır. Birinin size sizin değerli olduğunuzu ve var olduğunuzu hatırlatması için. Eşinizden şikâyetçiniz sizi anlamadığını düşünüyorsunuz ve her seferinde onun değişmesini istiyorsunuz. Fakat değişmiyor. Neden diye hiç düşündünüz mü? Cevabını ben söyleyeyim SİZ DEĞİŞMEDİĞİNİZ SÜRECE O DEĞİŞMEYECEKTİR. Ve hayatta kendinize değer verdiğiniz ve önemsediğiniz sürece siz önemli olacaksınız.

Çocuğunuz için doğru olanı yapmaya çalışıyorsunuz ve bir türlü olmuyor. Sizden bir şeyleri hep bekliyor, sorumluluk almıyor. Ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz tüm yolları denediğinizi düşünüyorsunuz. Psikolog size neden olmadığını denediğiniz şeylerin neden işe yaramadığını gösterip çözüm yolu bulmanızı sağlayacaktır.

Yanlış bilinen çok önemli olan bir şey de psikolog ne yapmanız gerektiğini söylemez size. Siz onunla bir yolculuğa çıkarsınız. Bu yolculukta geçmişte tıkanmışlıklarınızı şimdi üzerindeki etkisini kaldırır. Böylece sizi şimdiye taşımış olur. Gelecekle ilgili endişelerinizi “yani tehdit olarak düşündüklerinizi, evhamınızı” nereden kaynakladığını bulup çözümledikten sonra şimdide dengede olmanızı sağlar.

Custom icon
Çocuklarda Davranış

Ruhsal, bedensel ve çevresel nedenlere bağlı iç çatışmalarının davranışlarında ortaya çıkan problemleridir.

Custom icon
EMDR Terapi

Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme çok güçlü bir sağaltım yöntemidir.

Custom icon
Zayıflama Koçluğu

Kişilerin yemeğe yükledikleri anlamları, yeme krizlerinin altında yatan sebepleri yiyeceklere karşı olan zaafları nelerdir.

Custom icon
Milton Erickson

Her danışanın davranış yapısı, düşünce sistemi ve bilinç dışı uygulamalara yatkınlığını göz önüne alarak terapi sırasında kişiye özgü uygulama yapılır.

Custom icon
Sigarayı Bırakma

Hipnoz yönteminde sigara bağımlılığı bilinçaltına yerleşmiş ve bu nedenle otomatikleşmiş güçlü bir bağımlılıktır.

Custom icon
ODM Terapi

ODM yaşamı ve insan doğasını anlatan bir modeldir. İnsan doğasında var olan düzenleyici sistem ile doğal sistem arasında denge kurmaktır.