Merkezimizin kuruluş amacı; kişilerin hayatlarında yaşadığı rahatsızlıkları ve hastalıkları tedavi etmektir. Bunu yaparken kişilerin sosyal yaşamlarını da desteklemektir.

title

Olumlu zihinler olumlu yaşamlar üretir. -Joyce Meyer
Title Image

Evlilikler

Home  /  Makaleler  /  Evlilikler

Evlilik; kadın ve erkeğin evlilik kararı vermesiyle başlar. Bu süreçler kültürel olarak değişkenlik gösterir. Kişiler evliliğe adım atarken iyi günde ve kötü günde hep birlikte olacağız diye bakarlar. Fakat şu andaki ortalamalara baktığımızda bunun böle olmadığını görüyoruz. Boşanma oranlarının çok artığını ve genelde de şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanıyorlar.

Çiftler maalesef evliliği 2 kişi arasında sınırları belirleyerek yaşayamıyorlar. Bizim ülkemizde evlilikler en iyi ihtimalle 6 kişi arasında oluyor. Bunlar erkek, anne ve babası- kadın anne ve babasıdır. 2 tarafın ailesinin bu evliliği onaylaması gerekiyor. Kimse olaya şu acıdan bakamıyor bu evliliği yaparak onlar bir aile oluyor. Çünkü biz anne ve babalar çocukları gözlerinde büyütemiyorlar. Hala küçük çocuk zannediyorlar. Sonrasında karar veriliyor ve düğün hazırlıklarına geçiliyor. Genelde en problemli geçen kısım burası oluyor. Senin annen, senin ablan senin baban diye cümleler kurulmaya başlanıyor. Sonrasında düğün oluyor ve çiftler birbirlerine söz veriyor.

Düğün sonrası sabah uyandıklarında evlilik sorunları başlıyor. Sizinkiler şunu yaptı bizimkiler şöyle dedi diye. Bunların yaşanmaması için baştan sınırların iyi belirleniyor olması gerekiyor. Bu sizin evliliğiniz ona kimsenin müdahale etmesine izin vermemelisiniz.

Evlilikte kadın ve erkek arasında değişim yaşanır. Çünkü kadının düşünme sistemiyle erkeğin ki aynı değil. Kadın olayların nedenlerin altında başka neden arar, erkek ise sadece olaya neden ve sonuç olarak bakar. Kadın üşüyorum diyorsa bu şu anlama geliyor benim ilgiye ihtiyacım var benimle ilgilen demektir. Erkek ne der üzerine bir şey al der.

Erkeğin sorumluğu artar eğer erkek bu sorumluluğa hazır değilse sorunlar ortaya çıkar. Kadın içinde aynı şey geçerlidir.

İlk 2 yıl kritik dönem bundan dolayı ilk 2 yıl çocuk yapmamalarını öneriyoruz. Şöyle bakalım 2 farklı aileden gelmiş insanı aynı eve koyuyorsunuz ve bir takım sorumluluklarınız var diyorsunuz. Bunun yanında her şeylerini aileleri yaparken onlar yapmak zorundalar artık. Kıyafetlerini kendileri kaldırmak, evde bir düzen oluşturmak, yemek yapmak, markete gitmek vs. bunlardan birinde eksik olduğunda sorunlar çıkmaya başlıyor. Kadının yapamadığını erkek yapmazsa, erkeğin yapamadığını kadın yapmazsa evlilik oturmuyor. Kadınlara ve erkeklerin yapması gereken görevleri yapmadıklarında evlilik yürümüyor.

Sevgiliyken her şey güzel geliyor biz birlikte olalım gerisi problem değil diyorlar. Sonrasında istekler ve talepler bitmiyor. İlişki yaşamayı unutup nesneye yatırım yapmaya başlıyorlar. Maalesef bizim ülkemizde bu çok oluyor. Çünkü iki tarafta kendisini garantide hissedip kaybetme korkularını yitiriyorlar.

Evlilik meşakkatli yoldur cümlesinin anlamı da budur. Evlilik içinde birbirini dengeliyor olmak evliliği yürütür. 2 tarafta ben malttan almam o özür dilesin o çaba göstersin derse evlilik biter.

Custom icon
Çocuklarda Davranış

Ruhsal, bedensel ve çevresel nedenlere bağlı iç çatışmalarının davranışlarında ortaya çıkan problemleridir.

Custom icon
EMDR Terapi

Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme çok güçlü bir sağaltım yöntemidir.

Custom icon
Zayıflama Koçluğu

Kişilerin yemeğe yükledikleri anlamları, yeme krizlerinin altında yatan sebepleri yiyeceklere karşı olan zaafları nelerdir.

Custom icon
Milton Erickson

Her danışanın davranış yapısı, düşünce sistemi ve bilinç dışı uygulamalara yatkınlığını göz önüne alarak terapi sırasında kişiye özgü uygulama yapılır.

Custom icon
Sigarayı Bırakma

Hipnoz yönteminde sigara bağımlılığı bilinçaltına yerleşmiş ve bu nedenle otomatikleşmiş güçlü bir bağımlılıktır.

Custom icon
ODM Terapi

ODM yaşamı ve insan doğasını anlatan bir modeldir. İnsan doğasında var olan düzenleyici sistem ile doğal sistem arasında denge kurmaktır.