Merkezimizin kuruluş amacı; kişilerin hayatlarında yaşadığı rahatsızlıkları ve hastalıkları tedavi etmektir. Bunu yaparken kişilerin sosyal yaşamlarını da desteklemektir.

Boşanma çocukları etkilemez anne – baba etkiler

Aile kavramı içinde karı koca ayrılığı çocuklar üzerinde negatif etkiler bırakabilir. Fakat bunun sorumlusu boşanma değil anne babanın tutumlarıdır. Ve çocukların ruhsal temelleri anne babanın davranışları üzerinden atılır. Anne babalar bu kavramı yanlış anlayıp çocukların sahipleri gibi davranırlar. Onların sahipleri değil sadece anne babalarıyız. Yapacağımız her davranışın her cümlenin onlar üzerinde etkisi olduğunu unutmamalıyız. En önemlisi kendi yaptıklarımız sözlerimizden daha etkilidir.

Ve maalesef ki sağlıksız ilişkiler, tedavi edilemeyen ve boşanma ile sonuçlanan ilişkiler çocuklar üzerinde suçluluk duygusu oluşturuyor. Ve çocuklar bu suçluluk duygusunu üzerlerinde taşıyorlar. Boşanmanın kendilerinden kaynaklandığını düşünürler. Ve hiçbir çocuk anne babasının boşanmasını istememesine rağmen bu durumumun katlananı olur.

Çocuğa boşanma anlatılırken onu yetişkin olarak düşünüp, gerçekler (boşanmanın aktarılması) aktarılmalıdır. Tek bilmemiz gereken vereceği tepkiler yetişkin tepkileri olmayacaktır. Kabul etmeliyiz ki bu çocuk için kabullenmesi zor bir süreçtir. Dikkat etmemiz gereken başka bir noktada çocuklara baş edemeyecekleri sorunlar aktarılmamalıdır.

Anne baba bu süreçte çocuğa boşanmanın çocuktan kaynaklı olmadığını, yetişkin olarak ilişkilerinin kötü olduğunu ve yolunda gitmediğini anlatmalıdırlar. Bu durumunda çocuğun yaptığı bir şey kaynaklı olmadığının bilgisini vermelidirler.

Küçük yaştaki çocukların kendilerini ifade etmeleri gerçekleşemediği için, boşanma karşısında çocuklar bazı psikosomatik tepkiler geliştirebilir. Bunlar kusma, karın ağrısı, ateş, bağırsak sorunu gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Veya tırnak yeme, regrese olma (parmak emme, altını ıslatma) gibi tepkiler verebilir. Daha büyük yaşlarda okuldan kaçma, evden kaçma, hırsızlık yapma, alkole yönelme veya madde kullanımı başlayabilir. Bunları anne babanın boşaması karşısında duyduğu negatif duygularla baş etmek için yapar. Yani karşılayamadığı duygusal boşluğu doldurmak için yapar. Bu süreçte anne babaya düşen en önemli görev çocuğun duygusal ihtiyaçlarını sağlamaktır. Ve boşanmanın sebebinin o olmadığını çocuğa sabırla anlatmaktır.

Boşanma sürecinde yapılmaması gerekenler, canınız ne kadar acırsa açısın çocuğunuza kötüleyeceğiniz kişi çocuğunuzu anne ve babasıdır. Bu yüzden bunun yapılması çocuğunuzun ruhsal durumunu negatif etkiler ve derin hasarlar bırakabilir. Anne babalar çocukları mutlu etmek için, yanlarına çekmek için her istediğini yaparlar. Bu durum çocuklarda otorite ve sınır sorunlarına neden olur. Birde sınırlar konusunda çocuğun aklının ve duygularının karışmaması için; çocuğunun anne tarafından babaya kapıdan teslim edilmesi gerekir. Babanın annenin boşanma gerçekleştikten sonra aynı evde kalmamaları gerekir. Bu tür davranışlar çocuğun tekrar annem babam bir araya gelecek mi diye düşünmesine sebep olur.

Boşanmadan sonra yapılmaması gereken davranışlar vardır. Çocuğunun yeni bir düzen kurulacağına ve bu süreçte kendisinin iki evi olacağının aktarılması gerekir. Anne babası olmaya devam edeceğinizi, karı koca olarak ayrıldığınızı, onları sevmeye ve yanlarında olmaya devam edeceğinizi çocuklarınıza aktardığınızda çocuklarda sorumluluk bırakmamış oluruz.

Kısaca toparlarsak hastalıklı ilişkinin tedavi edilmesi eğer tedavi edilemiyorsa bitmesi gerekir. Hastalıklı ilişkiye devam edilen evliliklerde çocuklar çok daha fazla hasar alırlar. Bunun yerine boşanmış sağlıklı anne babayı tercih ederiz ki bu durumda çocuğun ruhsal durumu sağlıklı olsun.